IATAN логотип

Відкрито найстаріший міст Нью-Йорку

Хай Брідж у Нью-ЙоркуМинулого тижня після 6 років реконструкції уперше з 1970-х років відкрився для пішоходів найстаріший міст у Нью-Йорку. High Bridge (не плутати з High Line) існує з 1840-х років, тобто він приблизно на 40 років старше за Бруклінський! Знаходиться він, дещо несподівано, не в Даунтауні та навіть не у ближньому Брукліні, а в районі Вашингтон Хайтс, майже на самій півночі Мангеттена. В середині XIX століття це були навіть не висілки, а просто далеке село. Проте, Таймз говорить про міст так:

Хай Брідж зробив можливим сучасний Нью-Йорк

Хай Брідж в 1846

Хай Брідж у 1846

Справа у тому, що зростання міста стримувала відсутність доступу до питної води. Ті колодязі, що були, використовувалися дуже активно і часто бували скомпрометовані. У 1832-му році епідемія холери змусила втекти значну частину городян, 2% населення загинуло. Інженер на ім’я Джон Джервіс запропонував і реалізував проект, що в рамках у 66 км на північ від Нью-Йорку була зведена гребля та штучне озеро, з якого вода по системі римського акведука поступала в місто виключно під дією гравітації. Високий Міст чи Хай Брідж був останньою ланкою цього ланцюга.

highbridgeНа мангеттенському боці вода поступала до резервуарів на территорії майбутнього Центрального Парку і на 5-у Авеню між 40-ю и 42-ю вулицями, де зараз знаходиться нью-йорска бібліотека (залишки фундаменту резервуару навіть можна розгледіти в одному з приміщень). Хоча водогін був успішно протестований вже 22-го червня, лише 14-го жовтня 1842-го року з великою помпою Кротонський Акведук був, нарешті, офіційно запущено і фонтан біля мерії майже на самому вже півдні Мангеттена забив 15-метровим струменем. Хай Брідж було остаточно здано в експлуатацію у 1848-му році, коли на ньому були встановлені дві чавунні труби діаметром по 91 см. highbridge towerНезабаром, з розвитком технологій, будівництвом більш високих будівель, освоєнням більш високих районів Мангеттена і, не в останню чергу, популяризацією зливних унітазів, знадобилося збільшити тиск у водопроводі, для чого до 1872-му року на мангеттенському боці були побудовано резервуар на 30 метрів вище за ті труби, а також найкрасивішу насосну вежу заввишки 61 метр; остання по цій день гордо нависає над мостом. Доречі, саме тиск в трубах визначив висоту будівель у бідному Нижньому Іст-Сайді й інших районах: вода доходила тільки до 6-го поверху, будівлі більшої поверховості зобов’язані були встановлювати коштовну насосну систему і, зазвичай, дерев’яну водонапірну бочку на даху). Цікаво, що побудуй зодчі цю вежу трохи вище і облік Нью-Йорку міг бути іншим!

Highbridge 1869Над величними прольотами, що сполучали континент з Мангеттеном і над трубами проходила пішохідна зона, відкрита у 1860-х рр, коли вона стала популярним місцем для прогулянок місцевого населення. Дістатися сюди з обжитих місць було порівняно легко на паромі. Публіка, що гуляє насолоджувалася природою і результатом інженерної думки, в основному, на вихідних. На північ від мосту, там, де зараз проходить шосе Харлем Рівер Драйв, навіть було побудовано подібність гоночної траси, де відбувалися імпровізовані кінські перегони. Ріст Нью-Йорку тим часом досяг рекордних показників і вже в 1890-му році в експлуатацію було введено Новий Кротонський Акведук, що в три рази перевищив пропускну здібність старого. У цьому випадку вода проходила вже по тунелю під рікою Гарлем. Використання Хай Бріджу вперше було поставлено під питання.

highbridge-24У 1927 р. по компромісу з громадськістю замість повного знищення Високого Мосту було розібрано 5 кам’яних арок з Мангеттенського боку. Вони були замінені одним великим металевим прольотом, що нібито полегшувало річкове судноплавство. Решта 10 арок з боку Бронкса і одна у протилежного берега нагадують про велич мосту, до дизайну якого приклав руку 18-річний тоді Джеймс Ренвік мол. – автор собору св. Патріка і багатьох інших шедеврів в США. Остання крапля води протекла через Хай Брідж 15-го грудня 1949-го року. Якийсь час пішохідна зона вгорі була відкритою, але врешті-решт занепадні настрої тих років положили кінець і цьому. Хулігани кидали каміння і сміття в прогулочні катери, що пропливали річкою, і це зподвигло адміністрацію району перекрити міст для пішоходів.

highbridge-28Реставрація мосту і відновлення зручного пішохідного зв’язку між Бронксом і Мангеттеном у цій точці були предметом обговорень довгі роки, з тих пір як район став виходити з фінансової і кримінальної кризи. Нарешті, у 2009-му році почалися ремонтні роботи, завершення яких відкладалося кілька разів. До моменту відкриття 9-го червня 2015-го року загальна витрачена сума склала майже $61 мільйон доларів! Ми раді у будь який день (але особливо на фестиваль відкриття 25-го липня) запросити вас на прогулянку по цьому інженерному чуду, яке об’єднує різні місця не тільки географічно, але і по часу: древньо-римські технології з сучасним Нью-Йорком, якого, як ми погодимося з Таймз, не існувало б без Хай Брідж!

Be the first to leave a comment. Don’t be shy.

Join the Discussion

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>