IATAN логотип

Собор св. Патріка

Собор св. Патріка в Нью-ЙоркуСобор святого Патріка – головний католичний собор Нью-Йорку – знаходиться на 5-й авеню навпроти Рокфеллер-центра. Дивно, що коли його починали будувати у 1858-му році, це місце було даже далеко від того, що вважалося тоді центром. Зараз же це саме серце ділового району міста і ми за наявності часу обов’язкого намагаємось відвідати собор під час наших екскурсій по Нью-Йорку.

Старий собор. св. Патріка (перейменували, коли закінчили новий) знаходиться і зараз на вул. Малберрі в іммігрантському районі, що пізніше став чисто італійським. Недивлячись на те, що ця церква будувалась у 1815-му як найбільша в США, потреби католицької пастви, що постійно зростала (здебільшого за рахунок ірландців), привели римо-католицьку архієпархію Нью-Йорку до висновких щодо будування собора на 5-й авеню. За 20 років він був закінчений. Будівля вважається кращою роботою і без того геніального архітектора Джеймса Ренвіка мол., якому ми вдячні серед іншого, наприклад, Церквою Благодаті на Бродвеї, будівлею Сіті Колледжа і навіть знаменитим смітсонівським Замком у Вашингтоні. У 1888-му році було додано два 100-метрові шпилі, що прикрашають собор і понині. Це зробило його найвищею будівленю в мідтауні Мангетена.

Двері собора св. Патріка, що виходять на 5-ю авеню Сьогодні собор знаходиться посередині 5-річної реставрації, коштовність якої оцінююється майже у 200 млн. долларів. Тим не меньше служби проводяться але рідко коли зали заповнюються максимально можливою кількістю людей – 2,200. Розмовляючи про собор св. Патріка неможливо не згадати про 17-е березня – день цього святого, що святкується у всьому світі. Парад на День св. Патріка в Нью-Йорку є найбільшим в світі. Близько 2-х млн. людей приходить подивитися на 4-х годинну ходу по 5-й авеню повз наш собор.

Атлас та св. ПатрікОдним з найвідоміших видів на собор є ракурс з-за спини атланта за ім’ям Атлас, що стоїть перед входом до однієї з будивель Рокфеллер-центру, утримуюючи на плечах величезний глобус. Атлас був тут встановлений у 30-х роках і тодішні критики не полюбили скульптуру за її зовнішню схожість з Муссоліні. Але тим не меньше атлант вистояв і тепер є одним з символів ділового Нью-Йорку, надихаючи людей на упорність та успіх.