IATAN логотип

Центральний вокзал

Здание вокзала Грэнд Сентрал ночьюПравильна назва – Grand Central Terminal, але про це рідко хто згадує. Найпопулярніший вокзал міста, найбільший вокзал у світі (по кількості платформ) й найатмосферніший вокзал дослідженого Всесвіту. Колись звідси можна було доїхати до самої Міссісіпі, нині 67 шляхів обслуговують MetroNorth – систему електричок, що зв’язує Нью-Йорк з північним напрямом.

Історія

Корнеліус Вандербілт по прізвиську Комодор зібрав у своїх руках велику частину залізничних компаній цієї частини світу до другої половини 19-го століття. У 1869-му році на далеких міських задвірках він почав будувати залізничне депо, яке відкрилося через два роки на розі 4-ої (згодом, Парк) авеню і 42-ої вулиці і мало тупиковий форм-фактор. К початку XX сторіччя місто потребувало від залізниці електрифікації шляхів, внаслідок чого було вирішено провести нові шляхи під землею в два рівні, одночасно залишаючи місце для повного розвороту составу потягів. Також було вирішено відбудувати нову велику будівлю, частини якої можна здавати в оренду. Так 1-го лютого 1913-го року з’явився Гренд Сентрал Термінал. Архітектурна фірма, що здійснювала роботи по будівлі, була близька Вандербілтам. Деякі їх рішення були оскаржені суперниками як плагіат; наприклад, естакадна дорога навколо вокзалу для автотранспорту, що прямує по Парк Авеню.

Екстер’єр

Скульптурная группа "Транспорт" на вокзале Грэнд СентралНайкращий вид на вокзал – з південного боку Парк Авеню. Золоте століття залізничного транспорту припускало грандіозність вокзалів. Гренд Сентрал – справжні ворота в місто. Фронтон будівлі вінчає скульптурна група “Транспорт”, посередині якої знаходиться Меркурій, бог транспорту і торгівлі. По його боках – Геркулес і Мінерва, символізують енергії фізичну та інтелектуальну відповідно. Автор скульптури, француз Кутаній, відмовився приїхати в Штати, щоб простежити за установкою свого твору – на той момент одної з найбільших скульптурних груп у світі. Знаменитий годинник діаметром 4 метри показує точний час; його циферблат зроблений із скла Тіффани -найбільший примірник їх продукції у світі. Рівно під годинником на рівні естакади стоїть пам’ятник Комодорові, Корнеліусу Вандербілту, перенесений сюди в 1929-му році; автор скульптури – один з капітанів поромного флоту, який належав Комодору.

Інтер’єр

Знаменитые часы в главном зале вокзала Грэнд СентралПосередині головного залу знаходиться знаменитий 4-х сторонній годинник з циферблатами з опалу, вартість якого аукціони Сотбіс і Крістіс оцінюють від 10 до 20 мільйонів доларів. На стелі зображені сузір’я зодіаку як їх видно в Середземномор’ї взимку. Особливість цих знаків в тому, що їх порядок інвертований. Вандербілти говорили про те, що це зроблено навмисно, наслідуючи середньовічну традицію зображувати небозвід так, наче на нього дивляться “з того боку”. Але сузір’я інвертовані неоднаково, тому можна говорити про помилку художників. До 90-х років в приміщенні вокзалу було дозволено паління, завдяки чому зоряна стеля практично не була видна за шаром нікотину і смол. Коли в 1998-му році його очистили, то залишили невеликий шматочок для науки курцям. Ще одна дивина, пов’язана із стелею, полягає в круглому отворі біля зображення сузір’я Риб. Тут в 1957-му році стояла ракета Редстоун, покликана посилити віру американського населення у військову потужність в США. Ця віра було покороблена раніше в тому ж році, коли СРСР запустили свій Супутник. Ракета Редстоун в Грэнд Сентрал, Нью-ЙоркЗ 2012 року головний зал вокзалу став будинком найбільшого по площі магазину Apple, який займає увесь східний балкон і частину північного. Цей сходовий проліт, зі східного боку, був доданий в 1990-ті роки, попри те, що був запланований ще при будівництві вокзалу. Для того, щоб сходи не відрізнялись, була навмисно відкрита та ж каменоломня, якою будівельники користувалися 80-ю роками раніше. Ці сходи були споруджені на один дюйм нижче своєї західної сестри, щоб дотриматися старшинства. Із західного боку розташовані два ресторани, а під головним залом, на нижньому рівні – величезний ресторанний дворик. Одне з найвідоміших приміщень вокзалу знаходиться тут, між двома рівнями, біля ресторану Oyster Bar. Кімната називається галереєю шопотів і спроектована таким чином, що, знаходячись в протилежних кутах, можна почути навіть шепіт один одного. Ніхто не знає, чи була ця функція частиною дизайну; відомо лише, що вона ніде не задокументована.

Майбутнє

Вже у 2019-му році вокзал Гренд Сентрал підключать до ще однієї залізничної артерії – електрички Лонг Айленда, що значно збільшить його пропускну спроможність. Справа в опитуванні, яке показало, що бІльша частина пасажирів Лонг Айленд Рейл Роуд їдуть насправді в східну частину Мангеттена, але вимушені виходити на кінцевій станції – Пенсильванському вокзалі (8-а авеню). Вартість проекту складає близько 7 мільярдів доларів.

Підсумок

Історія Гренд Сентрал тягнеться на століття углиб і на незвідані площі вшир, тому говорити про неї можна дуже довго. Якщо вас зацікавила унікальна будівля, то зважайте на те, що ми завжди включаємо його в наші оглядові екскурсії Нью-Йорком. Ласкаво просимо до Нью-Йорку!