IATAN логотип

Масоньска Зала

Статуя відомого масона - Джорджа Вашингтона

Статуя відомого масона – Джорджа Вашингтона

Масонське братерство давно залучає до себе увагу різних мір інтенсивності. І не секрет, що до цього дня багато великих світу цього входять до тієї таємничої организації. Америка – не виключення: 14 президентів США були масонами, починаючи з першого, Джорджа Вашингтона, що навіть був магістром Александрійської ложі. Ми спробуємо дещо трохи відкрити завісу таємниці якщо не внутрішніх масонських справ, то хоч би місця, де ці справи обговорюються. Ласкаво просимо до Масонської Зали!

Вхід до Масонської Зали з 23-ї вулиці у районі Челсі, Мангеттен

Вхід до Масонської Зали з 23-ї вулиці у районі Челсі, Мангеттен

Масонська Зала – це відразу дві будівлі у центрі Мангеттена, що є штаб-квартирою для Великої Ложі Масонів Штату Нью-Йорк. Раніше на цьому місці уздовж 6-ої авеню між 23-ою та 24-ою вулицями знаходився старий Масонський Зал 1875-го року будови. Але вже до 1907-го його замінив 19-поверховий хмарочос який виходить на 24-у вулицю і є основною будівлею Великої Ложі. Другий такої ж висоти офісний білдинг звели у 1913-го році і над головним його входом на широкій 23-ій вулиці майорить величезний масонський прапор. Таким чином можемо розвіяти перший міф, про секретність організації, – ось так відкрито, в усіх на очах.

Кімната Великої Ложі

Кімната Великої Ложі

Ту будівлю, яка по-новіше здебільшого здають під офіси і таким чином генерують дохід, що витрачається на утримання комплексу, а також на підтримку благодійних ініціатив Ложі, серед яких і дома для старшіх, й госпіталі, й дітячі табори. Будівля по-старіше використовується для зустрічей різних малих лож, але містить і бібліотеку, а також найкрасивіший зал на 1200 людей (Кімната Великої Ложі), про який ми ще повернемось у кінці цього запису.

Одна з кімнат для зібрань

Одна з кімнат для зібрань

Наприкінці минулого століття Масонський Зал зазнав повну реставрацію своїх приміщень які на протязі довгих років не підтримувалися в адекватному стані: багато елементів декору грубо зафарбовувалися, рідкісні картини припадали пилом і, в цілому, кімнати для зборів теж мали дуже бляклий вигляд. Тим приємніше зараз подивитись на насилу відновлені кімнати, кожна у своєму неповторному і часто глибоко символічному стилі.

План будівлі досить простий, майже на кожному поверсі кімнати для зустрічей лож: Італійської, св. Іоанна і 78 інших, об’єднаних Великою Ложею Нью-Йорка. Кожна кімната має свою тематику, але про це пізніше. Ось декілька фотографій простих сходових прольотів і коридорів з фотографіями і короткою біографією відомих братів-масонів. Луіс Б. Мейєр (Лазарь Мейр) з Метро-Голдвін-Мейєр, й Гаррі Гудіні (Ерік Вайс), й Джордж Коен (батько Бродвею), і президенти Тед і Франклін Рузвельти, а також багато інших.

Кімнати для зібрань мають кожна свою назву: “Іонічна”, “Готична”, “Ренесансна”, всього 12, усі виглядають дуже схоже по плануванню, але кожна – унікальна за оформленням. У деяких стіни обиті листами “датського золота” – сплаву, що імітує більш благородний метал. Готична кімната симулює вітражі церкви Сент Шапель в Парижі. У Континентальній кімнаті по обидві сторони від герба континентальних військ один на одного дивляться фрімасони-революціонери – Джордж Вашингтон і Маркіз де Лафайєт. Майже на усіх кріслах є спеціальні затиски куди зручно ставити ритуальну палицю. Ними користується адміністративна верхівка ложі, п’ять представників якої займають особливі крісла уздовж головної стіни. Над ними завжди є присутнім по-різному стилізоване зображення латинської букви G, яка в американському масонстві асоціюється з Головним Архітектором. Хоча це не релігійна організація і обговорення цієї чутливої теми заборонено на зборах лож, віра у Вищу Істоту – наріжний камінь братерства. Атеїстам тут не раді.

Практично усі кімнати спочатку освітлювалися за допомогою газу і підводи для газових труб збереглися. 3 свічки, 3 світла, що можна побачити в центрі майже кожної кімнати символізують три основні символи масонства: біблію, циркуль і накутник. Також вони представляють Магістра та старшого і молодшего “старост” ложі: хоча б один з них має бути присутнім, щоб зустріч відбулася. Взагалі символізму тут скрізь дуже багато, від єгипетської міфології до грецької, індійської і далі. Наприклад, грецька в’язь означає дружбу, а свастики – благодення. Біля крісла магістра ложі завжди є шматок мармуру, розбитий в центрі своєї верхньої частини. Причиною цьому – використання особливого молоточка на зразок суддівського. Також в кожній кімнаті можна бачити дві колони з глобусами вгорі. Здається, що серед самих масонів немає згоди з приводу їх походження, але іноді їх називають соломоновими стовпами і символізують вони всюдисущу природу організації. Пам’ятаючи про своє походження від європейських мулярів одним з символів сучасного масонства є отесана кам’яна брила, яку часто встановлюють ложі на згадку про своїх братів та на честь різних подій.

Кімната Холландера – це невелика конференц-зала та, за сумісництвом, службова бібліотека. Головним експонатом тут є статуя Джорджа Вашингтона з рітуальним масонським фартухом та символикою на шії. Джордж Вашингтон був магістром Александрійської ложі, його титул звучить як Worshiping Master. Під містом його імені у 20-х роках побудували 100-метровий мемеріал його ж пам’яті, але вже не тільки як президента, але й як масона. Меморіал зовнішньо виглядає як Александрійський маяк. Стол у цій кімнаті накритий плитою дорого мармуру, що в якийсь момент почав тріскатися і його були вимушені заховати під скло. Стеля зали оформлена з використанням різних американських індійський символів, в тому числі ацтеків та майя. У шафах – тома робіт, що були написані братами-масонами як частина їх діяльності у межах організації.

На 14-му поверху розташована бібліотека ім. Роберта Лівінгстона, який був присутнім при інавгурації Джорджа Вашингтона та був тоді гранд-мастером Великої Ложі. Бібліотека доступна для громадськості, але брати книги дозволяється тільки масонам. По вихідних вона закрита, але в буденні дні працює в звичайні години. У головній кімнаті можна розгледіти годинник, що належав Корнуаллісу, одному з генералів британських військ під час Війни за Незалежність. Головний артефакт цієї бібліотеки-музею виставлений за домовленістю з містом зовсім в іншому місці, а саме у Федеральному Холі на Волл Стріт навпроти біржі. Це та сама біблія, на якій присягався Джордж Вашингтон в 1789-му році, коли став першим президентом США, а Нью-Йорк – першою конституційною столицею. Насправді вона належить одній з найстаріших американських лож – св. Іоанна, якій вже більше 250 років. Тут у витончено оформленому коридорі можна виявити і інші цікаві експонати. Як, наприклад, камінь соломоновогу храму в Єрусалимі. Чи церемоніальні масонські мечі, а також речі, що належали Бенджаміну Франкліну.

Ну і, нарешті, найголовніший зал у будівлі– велична Кімната Великої Ложі. Місткістю 1200 чоловік цей зал являється відповідним місцем для сесій, а також для різних урочистих функцій малих лож. Яскравий золотий ефект кімнаті надають знову ж таки листи “датського золота”, а також прекрасні вікна у стелі, оформлені в стилі стекла Тіффані. Під час реставрації в 1986-му році ці стекла були акуратно зняти листок за листочком, потім їх посилили і встановили назад. У залі відмінна акустика тому іноді його здають звуко-записуючим компаніям, а також під різні музичні події. Стіни прикрашають портрети гранд-мастерів Великої Ложі.

Отже, сподіваюся, що секрети масонства стали дещо ближче, а якщо вам би хотілося побачити Масонський Зал особисто, то деталі про те як це зробити можна дізнатися на цій сторіночці або можна звернутися до нас – ми допоможемо все організувати! Спасибі за увагу і ласкаво просимо до Нью-Йорку!

Be the first to leave a comment. Don’t be shy.

Join the Discussion

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>