IATAN логотип

Будинок Моргана

Дім Моргана на Волл СтрітНепримітна будівля на одному з найпопулярніших перехресть Нью-Йорка прямо навпроти Біржі стоїть порожньою. У районі, де вже 100 років тому панували висотки, 4-х поверховий “The Corner” (“Ріг”) кидає німий виклик статусу і престижності навколишніх хмарочосів. Архітектурно він був створений так, що справляє враження і зовсім 1-поверхової будівлі з невеликою мансардою. Фасад не прикрашає жоден напис: вважалося, що якщо ви не знаєте, що усередині, то робити вам тут нічого. Це був банк Джона Пірпонта Моргана.

Результат теракту, 1920

Будівля після теракту на Волл Стріт 16-го вересня 1920

Побудований в 1913-му році будинок створювався як головна філія найпотужнішого тоді американського банку: JP Morgan & Co. У 1895-му році Морган практично самостійно викупив США з фінансової кризи. Фундамент будівлі був закладений неймовірно міцним – на випадок якщо в майбутньому треба буде надбудувати декілька десятків поверхів. Сам Джей Пі, як його іноді називають, помер на самому початку будівництва, але справа його продовжувала жити. Що, вочевидь, дуже не подобалося італійським анархістам, які в 1920-му році здійснили на Волл Стріт одну з найкривавіших терористичних атак США. Віз із 45-ма кілограмами динаміту зупинився прямо навпроти дома №23 по Волл Стріт, штаб-квартири “Будинку Моргана”, на самому початку обідньої перерви в теплий день 16-го вересня. Таймер спрацював через хвилину, вибух вбив 30 людей на місці і поклав декілька сотень в лікарню, завдяки 230 кілограмам чавунних штирів, що начиняли саморобну бомбу. Вікна й інтер’єр банку були майже знищені, але товсті стіни витримали удар лише з невеликими ушкодженнями. Компанія потім принципово не стала їх ремонтувати і до цього дня сліди від вибуху 1920-го року видно на фасаді будівлі.

Благодійна вечеря

Благодійна вечеря 29-го вересня

Компанія Моргана переїхала в 80-х до нового хмарочосу там само на Волл Стріт. Стара площа кілька разів міняла руки доки не опинилася у власності гонконгської компанії China Sonangol. Це величезна корпорація з обширними інтересами в Азії і Анголі, житловими хмарочосами в Сінгапурі й Індонезії. Не дуже ясно, що вони роблять на Волл Стріт, особливо враховуючи, що ця будівля – єдина їх нерухомість в США та ії вже не можна ані зносити, ані добудовувати. Ймовірно, вони самі не знають, що з нею робити, тому що, незважаючи на безліч спроб, з 2008-го року нікому не вдалося підписати з ними договір про оренду цього украй дорогого приміщення. Тим часом, його здають, хіба що, під банкети та вечірки. На початку 2015-го року компанія Latitude360 запропонувала організувати там щось подібне до нічного клубу з боулінгом, але це настільки дивна роль для історичної будівлі, що, здається, плани були призупинені. А в квітні 2016-го благодійна організація 14thfactory проведе тут 6-тижневу виставку актуального мистецтва.

Be the first to leave a comment. Don’t be shy.

Join the Discussion

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>