IATAN логотип

Єсенін у Нью-Йорку

Есенин в Москве, 1922

Єсенін у Москві, 1922

Після короткої перерви на новорічні свята продовжуємо наш блог! И сьогодні ми представляємо вашій увазі нову рубрику: великі люди у Нью-Йорку. Мова піде передусім про діячів мистецтва, науки, політіки переважно слов’янського походження; без поглиблення у біографію ми розповімо про їх перебування в США і, передусім, в Нью-Йорку. По одній людині за раз. Розпочнемо з Сергія Єсеніна.

Південний Мангеттен у 1922-му році

Південний Мангеттен у 1922-му році

Незабаром після шлюбу між Єсеніним та американською танцьовницею Айседорою Дункан в 1922-му році пара відправилася у подорож. Перед усім це були гастролі Дункан, але і щось подібне до медового місяця, тривалістю більш, ніж на рік. Після 6-денного плавання на пароплаві “Париж” Єсенин уперше побачив контури Нью-Йорка на початку жовтня 22-го; це було в розпал сухого закону. Приблизно тоді ж розгорталася дія в романі “Великий Гетсбі”.

Схопи мене дідько, до чого ж бездарні поеми Маяковського про Америку!
Айседора Дункан і Сергій Єсенін у 1923-му році

Айседора Дункан і Сергій Єсенін у 1923-му році

Нью-Йорк захопив поета, він називав його “Залізний Міргород” і саме під таким заголовком написав нарис про свою подорож до Америки. Висота будівель, велетенські арки і навіть велика кількість фабричних труб, видимих з палуби корабля, уразили Єсеніна. Зоряну пару не відразу пустили до країни, їм довелося пройти співбесіду у федеральній імміграційній станції на Елліс Айленді. Втім, Єсеніна лише попросили дати розписку не співати публічно “Інтернаціонал” (був прецедент у Берліні) і дати клятву не проводити комуністичної агітації. Про полегшену процедуру допуску президента США Гардінга просили брат та імпресаріо Айседори Дункан.

Бруклінський міст

“… якщо поглянути на повислий між двома містами Бруклинский міст, висота якого над землею дорівнює висоті 20-поверхових будинків, все ж нікому не буде шкода, що дикий Гайавата вже не полює тут за оленем

З репортерами обидва спілкувалися вільно, хоча Єсенін погано говорив англійською; газети потім писали, що з його статурою вийшов би відмінний футбольний півзахісник. Поет назвав Статую Свободи “Старою бідною дівчиною”, чем викликав сміх журналістів. Після прибуття на сушу він на ламаному английському повідомив: “Мені подобається Америка!”. У своєму нарисі Єсенін поминає індійців, що колись вільно населяли американський континент, але не жаліє їх перед лицем явної індустріальної переваги переселенців.

Індієць ніколи б не зробив на своєму материку того, що зробив «білий диявол».

Найцікавіше, мабуть, – це опис “Білої вулиці” Бродвею з його електричними вогнями, які встановлені заради людини, а не бога. От яким став перед поетом Таймз Сквер.

Перед очима — море електричних афіш. Там, на высоті 20-го поверха, перекидаються зроблені з лампочок гімнасти. Тут, з 30-го поверху, палить електричний містер, випускаючи електричну лінію диму, яка переливається різними кільцями. Там, біля театру, на електричному колесі, що обертається танцює електрична Терпсіхора и т.д., все в тому ж роді, аж до електричної газети, рядки якої біжать по 20-му або 25-му поверху наліво безперервно до кінця номера.

Таймз Сквер

Сцена з фільму “Великий Гэтсби” : приблизно так виглядав Таймз Сквер у 1922-му році

Ця електрична газета досі існує на будівлі №1 Таймз Сквер і, в цілому, сьогодні ця площа вражає так само, як і 90 років тому. Проте ці хмарочоси вважає Єсенін, “утрудніли мозок американця”. Він помічає, наскільки місцеві жителі мають звужений кругозір і беззастережно вважають Америку кращою країною на землі. І взагалі зайняті в основному “бізнесом”, не приділяючи належної уваги культурі. Говорить Єсенін і про еврейскість Нью-Йорка.

Для руського вуха і ока взагалі Америка, а головним чином Нью-Йорк, — трохи з кров’ю Одеси і західних областей. Нью-Йорк на 30 відсотків єврейське місто. Євреїв головним чином загнала туди нужда поневіряння із-за погромів. В Нью-Йорку вони осіли досить міцно і мають свою жаргонну культуру

І все-таки грандіозність того, що відбувається тут, незаперечна. Тільки за останні 20 років сила Америки розгорнулася остаточно, пише Єсенін в серпні 23-го.

Європа палить і кида, Америка підбирає недопалки, але з цих недопалків росте щось грандіозне.

Be the first to leave a comment. Don’t be shy.

Join the Discussion

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>