IATAN логотип

Прінстон

Вулиці Прінстона

Назва Прінстон зазвичай асоціюється з університетом, але, насправді, це невелике містечко в центральній частині Нью-Джерсі. Тут мешкає всього біля 30 тисяч людей, включаючи близько 8 тисяч студентів. Прінстон знаходиться приблизно посередині між Нью-Йорком і Філадельфією, неподалік від старовинної дороги №1. Природно, що мандрівники часто зупинялися тут, на пів-шляху. Велелюдніше за інших бувало в таверні Янкі Дудл (Yankee Doodle), яка досі існує на головній площі містечка і представляє з себе тепер відносно дорогий готель з рестораном.

Нассо Хол в ПринстоніГоловною пам’яткою Прінстона поза сумнівом є кампус однойменного Університету. Він був заснований ще у 1746-му році і через 10 років переїхав у нинішню локацію. Тоді ж був побудований Нассо Хол (Nassau Hall) – єдина, спочатку, будівля ВУЗу, де розміщувалися й гуртожиток, й навчальні площі, й кабінети адміністрації. Термін “Ліга плюща” походить саме звідси, адже щороку випускники Прінстона повинні були посадити лозу біля стіни Нассо Холу. Тепер плющ в’ється по більшій частині поверхні будівлі, а саджати нові лози вже давно не можна – шкідливо для архітектури. Замість цього у кожного “класу”, тобто ріка випускників, є своя табличка в стіні, місця поки що вистачає.

Кампус ПрінстонаУніверситет сильний науками, перед усім математикою. З його стін вийшла найбільша кількість лауреатів премій Абеля (3) і Філдса (цілих 8), а також 37 нобелівських лауреатів. Тут вчилися 2 президента США (Вудро Вілсон навіть був директором ВУЗу), 12 Верховних Суддів, не перелічена кількість політиків і бізнесменів у всіх областях країни та комерції. У відмінності від багатьох інших університетів більше 90% студентів живе прямо на території кампусу. З 8000 приблизно дві третини працюють на ступень бакалавру, інші – вчаться далі, на магістра та в аспірантурі. Прінстон найбільш інших щедрий у фінансовій допомозі – близько половини усіх учнів отримують ту або іншу знижку на навчання та стипендію. Тут є чудовий театр, музей світового класу, сучасне мистецтво прямо на території. Далай Лама й Ерік Шмідт відвідують університет з лекціями – дивовижне місце!

Музей ЕйнштейнаЧудова архітектура та фото-привабливий кампус зробили Прінстон популярним в Голлівуді. Тут знімали безліч фільмів, включаючи “Ігри Розуму”, “Інтелектуал” і навіть кадри для серіалу “Доктор Хауз”. Саме на зйомках “Інтелектуала” (I.Q.), романтичній комедії про Ейнштейна, у жителів містечка з’явилася ідея зібрати експонати з життя великого фізика. Місто Прінстон було будинком для Альберта Ейнштейна більше 20 років після його імміграції в Штати. Він працював тут (в Інституті Перспективних Досліджень) і тут таки помер у 1955-му році. Приміщення для імпровізованого музею не знайшлося і його організували в кутку магазину одягу “Ландау” на головній вулиці, де він досі й знаходиться – єдиний музей Ейнштейна в США. Простий білий будиночок, де жив Альберт зі своєю сім’єю, зберігся і його можна оглянути зовні, але заходити за хвіртку не можна – приватна власність.

Прінстон зіграв свою роль в історії США. Тут, наприклад, сталася одна з найважливіших битв Революційної Війни, коли генерал Вашингтон уперше спромігся перемогти регулярні війська британської армії. Ця подія дозволила армії патріотів збільшитися за рахунок волонтерів, що повірили в ії успіх. На честь перемоги в міському сквері встановлений монументальний пам’ятник. Поряд з ним поза всяких пропорцій є невеличкий фонтан – подарунок від міста-побратима Колмар у Франції – це копія роботи Августо Бартольді, автора Статуї Свободи. Малопомітною стежкою звідси можна потрапити до великої білої садиби, що називається Морвен. Цей історичний будинок XVIII-го століття побудував Річард Стоктон – один з підписантів Декларації Незалежності. Дім довгий час використовувався як резиденція губернатора штату Нью-Джерсі, а тепер тут поміщається історичний музей.

Окремо, або в рамках тура, візит до Прінстона збагачує відвідувачів образами старої колоніальної Америки, невеликих мирних містечок, побудованими на англійський манер, але з незалежністю в серці. Сюди можна заїхати, наприклад, в рамках одноденного туру по Філадельфії з Нью-Йорку.