IATAN логотип

Ньюпорт

Вулиці НьюпортуПерша асоціація, яка виникає при думці про Ньюпорт – це “елітний дачний городок”. Ну так, це місце, куди забезпечені люди з Нью-Йорка (здебільшого) останні 180 років їздять на пару літніх місяців відпочити від міського сум’яття. Побудовані такими туристами “літні котеджі” з десятками кімнат, що схожі більше на європейські палаци (і не випадково), понині усіюють набережну Ньюпорта; зазвичай з видом на класичний новоанглійський, а значить дещо грубуватий, пляжний пейзаж. Влітку за яхтами в затоці не видно води, пляжі заповнені, вузькі вулиці забиті дорогими авто: курортна атмосфера тут очевидна та нагадує Кейп Код, тільки багачше. Незважаючи на це, місто захоплює й іншим. Наприклад, тут збереглося найбільше в США дореволюційних, ще колоніальних, будівель. Одна з найстаріших в Америці сінагог, найбільша колекція тенісних артефактів у світі, унікальний автомобільний музей. Давайте познайомимося з Ньюпортом ближче.

Церква в НьюпортіРод Айленд (Rhode Island) – найменший за площею штат в країні. Спочатку він був ще менше і складався з лише одного острова, який власник назвав на честь Родоса, помилково припускаючи їх схожість. Пізніше цей острів площею майже як два Мангеттена був перейменований по-індіянськи, в Аквіднек, і зараз поміщає всього 3 міста, з яких Ньюпорт з його 25 тисячами жителів – найбільший. Перші поселення тут, не рахуючи індіянських, були засновані, як це водиться в Новій Англії, релігійними біженцями. Недивно тому, що Ньюпорт став столицею релігійної толерантності в колоніях: тут вітали усіх. До Революційної Війни місто підійшло, знаходячись вже в п’ятірці топових колоніальних портів. Звідси, наприклад, у вирішальну битву виходив французький флот під командуванням Рошамбо. Озброєні дії не виявилися занадто м’якими до Ньюпорту з економічного боку, потім приспіла і нова війна з Англією – 1812-го року. Поки ліквідовували наслідки й відновлювали економічний сектор, порти-конкуренти, передусім Нью-Йорк, пішли далеко уперед за горизонт морської торгівлі. Потрібні були свіжі ідеї.

Садиба The BreakersНова курортна зона, яка прийшла на зміну багатьом зруйнованим в 1780-х будинкам, спочатку забудовувалася готелями. Але акценти швидко змістилися, коли багаті південні плантатори стали наїжджати в Ньюпорт влітку; вони надавали перевагу приватним котеджам. У 1839-му був побудований один з перших таких полу-замків – Kingscote. Його cпроектував Річард Апджон, майбутній архітектор церкви св. Трійці, тієї її версії, що досі стоїть в Мангеттені на розі Бродвею та Волл Стріт. Незабаром сюди підтягнулися й янкі: в 1851-му був побудований Chateau-sur-Mer, вже точно позначивши статус вулиці Белвью, як “мільйонерської”. До кінця століття таких “котеджів” вже були сотні, включаючи The Breakers Корнеліуса Вандербилта II- го – на більше, ніж 70-х кімнат. До цього дня це найбільша садиба в Ньюпорті.

Вхід до садиби The ElmsПопри те, що не усі з кращих будинків збереглися до наших днів, багато заселених, а деякі перетворені на музеї. На сьогодні 14 садиб можна відвідати з туром! Дуже цікаво подивитися на те, як відпочивали сильні світу цього далеко від турбот, з яким марнотратством облаштовували свої літні гнізда, хоча 10 місяців в році вони стояли порожніми. Італійська, французька архітектура, неоготіка, різноманітні стилі в дизайні інтер’єру, від мінімалістичних (рідкісно) до ультра-розкішних (часто) – гуляючи по ньюпортських садибах, можна наштовхнутися на дуже несподівані комбінації. Сам “декан американської архітектури” Річард Моріс Хант особисто спроектував декілька з доступних для відвідування котеджів, включаючи The Breakers.

Стежина уздовж обриву в НьюпортіДля оглядового враження дуже корисно прогулятися по Cliff Walk – стежині уздовж обриву. Ця пішохідна доріжка завдовжки близько 5 з половиною км повторює звивисті контури берега та пропонує вид на океан з одного боку, а з іншого – на найкрасивіші садиби. Не варто забувати і про пляжі, хоча деякі з них – це закриті приватні клуби для багачів. Місцевий літній клімат був за заслугами оцінений і президентами США: тут проводили час Двайт Ейзенхауер (у будинку на території форту Адамс) і Джон Кенеді (на фермі дружини). Ці два будинки по черзі були відомі свого часу як “літній білий дім”.

Сподіваюся, Ньюпорт вас зацікавив. Якщо цікавість розгорілася грунтовно, то пропонуємо відвідати це місто з екскурсією або на цілий день, або у рамках индивідуального туру до Бостону.