IATAN логотип

Таємниці Гренд Сентрал

_DSC6665

Гренд Сентрал Термінал – це не лише дуже красивий вокзал у центрі Мангеттена. Це нью-йоркське історичне надбання вже більш ніж 100-річного віку. Це також шопінг-центр – один з найбільших в США. Це і дуже популярний знімальний майданчик для кіно. Взагалі слово “най” може бути застосоване до Гренд Сентрал у багатьох категоріях. Підвал терміналу – найбільший і глибокий у місті та йде на 13 поверхів вниз. Кількість платформ у вокзалу більша, ніж в будь-якому іншому у світі – 44, а скоро буде ще більше. Страшно подумати, що всього 40 років тому будівля трохи не повторила долю свого побратима – старого Пенсильванського вокзалу, її б зрівняли із землею якщо б не зусілля активістів на чолі з самою Жаклін Кенеді Онассіс.

_DSC6475Безліч історій пов’язана з цим терміналом і багато таємниць. Про деякі з них я розповім в цьому пості та навіть покажу за допомогою своїх не занадто якісних фотографій. Наприклад, таємний шлях №61, де досі стоїть особистий вагон президента Рузвельта. Чи М42 – потайний підвал, де знаходяться перетворювачі зі змінного струму в постійний і випадково потрапити в який під час війни означало безумовно попасти до ізоляції якщо не до моргу. Прямо у головному залі терміналу залишився слід від балістичної ракети, яка стояла там в 1957-му році, а зараз тут можна, наприклад, купити 6-й айфон. Є тут і недокументована галерея шопотів і прямо на очах в усіх заховані таємничі сходи.

_DSC6478Давайте почнемо з М42. Цей підвал на глибині більше 10 поверхів не можна знайти на схемі терміналу і вхід заборонений. Потрапити сюди можна пройшовши повз поліцейський пост і спустившись на простому вантажному ліфті. Так як для електрифікації шляхів використовується постійний струм, а Нью-Йорк працює на змінному, то потрібні перетворювачі. У часи минулі використовувалися роторні моделі, які можна було вивести з ладу усього лише відром піску, висипавши його на частини, що рухаються. Саме тому під час Другої Світової охорона М42 мала наказ стріляти у будь яку людину, що з’явилася б на порозі, маючи пісок. Німецькі диверсанти дійсно намагалися проникнути туди, але були спіймани. У разі їх вдачі початок війни для США міг бути відкладений на невизначений термін. 12 таких агрегатів, що заповнювали кімнату, були спущені по шахті і через спеціальний люк в стелі; кожен з них вагою декілька десятків тонн.

Старі пульти і роторні перетворювачі збережені для історії. Дивиться фото нижче.

_DSC6549Зберігся також 100-річний електричний “комп’ютер”, який використовувався з дня відкриття вокзала у 1913-му році до 22-го, коли в ужиток увійшов радіо зв’язок. Цей апарат розміром з шафу застосовували для визначення місцезнаходження в тунелях потягу, що зупинився; щоб ненароком не зіштовхнути состави ну і, звичайно, щоб знати куди піти і з’ясувати в чому, власне, справа. Розташування роздруковувалося на паперових стрічках і на фото видно картріджи, що зберіглися з 20-х років.

У цьому ж приміщенні знаходяться власне діючи потужності, які відповідають за більше 3-х тисяч кілометрів залізничних колій на північному сході США. На фото видно велику червону кнопку, яка здатна відключити усю електріку в приміщенні, зупинивши рух потягів у разі потреби. Запуск системи після цього займе близько 45 хвилин. Проте кнопка не захищена навіть склом на випадок термінової потреби і тому працівники дуже підозріло віднеслися до спроби сфотографувати ії ближче.

_DSC6529Приміщення само по собі дуже велике – ненабагато менше головного залу терміналу вгорі. Коли його почали використовувати в 1913-му році робітники внизу нічого не могли чути із-за шуму і переговорювалися з начальством дротяним телефоном, горлаючи до слухавки, хоча майстер цеху знаходився в тому ж приміщенні в кімнаті під стелею. зараз тут, звичайно, набагато тихіше, ну і для працівників влаштована окрема велика будка в центрі залу. Техніка, встановлена тут, працює з великим запасом і невидимим для ока чином поділена на 3 агрегати. Виведення з ладу одного з них навіть не буде помічено публикою: усі потяги продовжуватимуть ходити за розкладом. До речі, залізнична компанія MetroNorth відома високою точністю – 95-98%. Біля технічних сходів одна із стін не закрита бетоном і можна побачити мангеттенський шист, на якому стоїть місто. У породі явно помітні сліди від просвердлених для динамітних шашок жолобів. На випадок відключення електроенергії у ліфті передбачений спосіб піднятися за допомогою одних лише механічних зусиль за допомогою величезних інструментів, схожих на гайкові ключі. Коли в 77-му році в Нью-Йорку було масове відключення світла, то застрягшим у ліфті на півдорозі людям знадобилося більш 3 годин, щоб вибратися.

_DSC6612Але ось ми підіймаємося на основний поверх і прямуємо до старомодного ліфта. Найвищий поверх 7-й, але в директорії про нього ні слова, цей поверх – повністю службовий. Там розташовуються офіси і, найголовніше, диспетчерський центр. Трохи схоже на центр управління польотами, і це майже так і є. До речі, з появою аеро-транспорту диспетчерів зробили федеральними службовцями, тоді як залізничні компанії продовжували наймати їх самостійно. Те ж і з аеропортами, які знаходяться у відомстві федеральних і місцевих адміністрацій, а вокзали фінансуються на засоби, отримані від продажу квитків. Така підтримка нової індустрії допомогла зробити залізниці практично неконкурентоспроможними і тепер в США залишилося дуже мало потягів далекого дотримання. Проте через Гренд Сентрал щодня проходить близько 600 тисяч пасажирів.

_DSC6668Найяскравішим враженням стала можливість піднятися на скляні перехідні містки, так звані catwalks, які закриті для публіки, але добре видні з головного залу. По них робітники терміналу можуть переходити з одного крила до іншого. На самому верхньому рівні декілька мініатюрних вікон відкриваються в зал і пропонують чарівний вид, який я спробував зафіксувати. Із зоряним небом, яке прикрашає стелю, пов’язана безглузда історія. Художник помилився, зобразивши замість зимового неба Середиземномор’я його дзеркалне відображення (до того ж не скрізь: подекуди зірки намальовані вірно). Вандербілти, що сплатили спорудження терміналу і його оформлення, дізнавшись про помилку від одного уважного пасажира, придумали пояснення, що, мовляв, небо спеціально намальоване саме так: як його видно з точки зору бога, який дивиться на землю з іншого боку.

_DSC6725А теперь знову під землю. Шлях №61 у самих нью-йоркерів асоціюється з чимось таємним. Президент Фраклін Делано Рузвельт (1933 – 1945) намагався приховати від громадськості, що в результаті ускладнень від поліомієліту не міг ходити. з цієй причини, а також заради безпеки, після його прибуття в Нью-Йорк використовувався підземний шлях, що сполучав Гренд Сентрал Термінал з платформою під готелем Уолдорф Асторія, в чий гараж президент міг піднятися прямо в автомобілі (авто також перевозилося потягом) за допомогою вантажного ліфта. Після смерті президента його особистий армований вагон не використовувався і ось вже майже 70 років іржавіє без надії на ремонт. Фактично він досі знаходиться у власності федерального уряду, але Білий Дім доки немає планів на дуже дорогу реставрацію. Як і на оплату рахунку за парковку. Говорять, що шлях №61 і нині може буде використаний для термінової евакуації президента, який звичайно зупиняється як раз в Уолдорф Асторії. Принаймні поряд з шляхом є запасний генератор.

_DSC6755Ну і на заключення – декілька секретів, які буквально кидаються на очі уважному відвідувачеві Гренд Сентрал Термінал. Чудову стелю із зоряним небом ми сьогодні вже згадували. Цікаво, що до 90-х років, коли в приміщенні було заборонили паління, поверхня стін і стелі була практично чорною від бруду. Коли ії вирішили, нарешті, змити, то спочатку спробували визначити що це і, насамперед , грішили на пил, що підіймають поїзди. Але спектральний аналіз показав, що це сліди смол і нікотину від сигарет. Маленьку пляму зберегли на пам’ять. Також як і дірку біля сузір’я риб. Ії зробили для стабілізаційного кабелю при установці балістичної ракети Redstone у 1957-му році; така експозиція повинна була допомогти примирити громадськість з виділенням величезних коштів з бюджету на космічну програму.

Зал ожидания Грэнд Сентрал Терминал, Нью-ЙоркНезважаючи на популярну думку, в Гренд Сентрал неможна провести нічь навіть за наявності квитка. Невеликий, але затишний зал очікування з туалетами и Wi-Fi для забезпечених квитками пасажирів, що біля офісу начальника станції, має бути звільнений о 1:30, коли відправляється останній потяг. Вокзал відкривається знову на початку 6-ї ранку. Знаменитий 4-х бічний хронометр у центрі головного залу регулюється атомним годинником в Колорадо і тому дуже точний. Проте на табло з розкладами час відходу составів завжди вказаний на одну хвилину раніше справжнього, щоб дати пасажирам що спізнюються, можливість все-таки добігти. Усередені ж інформаційной будки, що підтримує згаданий годинник, є приховані сходи, по яких співробітники можуть переміщатися між рівнями, адже вокзальні платформи розташовані на двох поверхах.

У нашому арсеналі залишилося ще безляч цікавих фактів про найчудовіший вокзал на планеті. Звертайтесь і ми ними з радістю поділимося особисто з вами. А поки що – спасибі за увагу!

Be the first to leave a comment. Don’t be shy.

Join the Discussion

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>