IATAN логотип

Складна історія одного фонтану

Мерія та фонтан у 1842-му році

Святкування на випадок відкриття кротонського акведуку

В Нью-Йорку початку 19-го сторіччя була серйозна проблема з питтєвою водою. У 1842-му році добудували та запустили 70-кілометровий акведук, що доставляв чисту питтєву воду зі штучних озер у горах на півночі. Того ж року біля міської ратуші встановили фонтан, який брав воду з цього акведука та вмів вистрелити її вгору майже на 20 метрів. Символізм фонтану був у достатку живильної вологи. К кінцю сторіччя фонтан вирішили замінити на більш відповідний парку біля мерії одного з найбільших міст світу. Для цього був найнятий Джеймс Моулд, що спроектував замок Бельведер у Центральному парку, музей Метрополитан та багато іншого. Проект був успішним та біля фонтану у літній час полюбили збиратись як місцеві жителі, так і туристи. У 1920-му році фонтан тим не меньш розібрали та вивезли до парку Кротона у Бронксі.
Фонтан біля мерії в Нью-Йорку

Відновлений фонтан Джеймса Моулда

Наступним номером був модний у той час фонтан-статуя. Геркулес, стоячи моцною спиною до вікон ратуші, з мечом в руці, наступав на сиренообразних, але виразно жіночої статі, істот, що символізували Порок та Корупцію. Тодішний мер, знаменитий Фьорелло Лагуардія, поспішив здихатися безстороннього виду з вікна та збагрив скульптуру до Квінсу разом з фонтаном, де його поставили біля районної ради. 30 років свято місце пустувало, аж доки місцевий філантроп Джордж Делакорт не зробив черговий подарунок місту – фонтан для Парку-біля-ратуші. Ця інкарнація перебула аж до 1999-го року, коли мер Джуліані вирішив відновити парк у його історичному вигляді з газовими лихтарями і таким іншим. Фонтан Делакорта відправили, як вже звикли, до Бронксу, а звідти привезли назад той, другий, роботи Джеймса Моулда. За 80 років вандали його майже повністью спортили, але об’єкт вдалося полагодити і тепер саме він тішить перехожих своїм бадьорим видом та дзюркотливою водою біля міської мерії.
"Громадяньска доброчесність"

Фонтан з Геркулесом біля ратуші

А ось Геркулес у Квінсі кінцево так і не прижився. Образ мускулистого чоловіка, що наступає на якихось істот жіночої статі викликав бурю емоцій у прекрасної половин депутатів місцевої ради, та й ті ініціювали усунення скульптури. Де-хто навіть митингував, пригадував їм грецьку античність з їх ідеями демократії, але не допомогло. Геркулес зі своїми дівчатами тепер живе на цвинтарі Грінвуд, що в Брукліні – теж не найгірша для пам’ятника адреса.        

Be the first to leave a comment. Don’t be shy.

Join the Discussion

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>