IATAN логотип

Оглядовий майданчик One World Observatory

Логотип OWO

Новий оглядовий майданчик в Нью-Йорку

Наприкінці травня 2015-го року в Нью-Йорку з’явилася абсолютно нова можливість подивитися на місто з висоти. Довгі роки лише два конкуренти, в Мідтауні, боролися за симпатії туристів: Емпайр Стейт Білдінг і Рокфеллер-центр зі своїм “Top of the Rock”. Тепер на ринку з’явився третій гравець: в Даунтауні Мангеттена, в найвищому хмарочосі Америки на 100-102 поверхах відкрилася One World Observatory.

Будівництво “Вежі Свободи” або ВТЦ-1 тривало близько 6 років. Це хмарочос, який повинен був утілити велич полеглих веж-близнюків, але вже в одній будові. Напевно саме тому у нього 8 граней, а не 4 і висота даху одночасно (за рахунок “порожнього” поверху) складає й 410, й 416 метрів (один “близнюк” ВТЦ був трохи вищим за інший). Але зі шпилем висота рекордсмена вже складає майже 530 метрів (1776 футів; 1776 – рік незалежності США), що робить його найвищим у західній півкулі.

Головна секція нового оглядового майданчика знаходиться на 100-му поверсі, тому старичок Емпайр Стейт Білдінг тут його трохи обійшов. У останнього є 2 рівні, куди можна піднятися – 86-й і 102-й поверхи. Правда там, на 102-му, швидше, не оглядовий майданчик, а п’ятачок, дуже мало місця і товсте подряпане скло.

Екскурсія по Нью-йорку під ВТЦ

Вежа ВТЦ-1 під час екскурсії Нью-Йорком

One World Observatory просить Вас купувати квитки заздалегідь на певний час – найдешевший тип ($32 на дорослого). Вікна для прибуття, як і на Top of the Rock, складають 15 хвилин. Звичайно, можна спробувати узяти квитки прямо на місці, у нас це виходило, але є ризик, що доведеться повертатися пізніше. Щоб не хвилюватися, можна купити квитки-флекс, які спрацюють у будь-який час, але це вже в 2-3 рази дорожче (залежно від міри гнучкості). Вони ж і експрес-квитки (ця фішка перейнята вже не у Рокфеллерів, а у Емпайра), що дозволяють скрізь проходити без черги. Також, за $54 можна купити експрес-квиток на певний час.

Отже, у вас є квитки, все відмінно і можна вирушати у вертикальну подорож. Спочатку ескалатором вниз, де вас чекає традиційний пункт контролю безпеки. За ним на стінку проецірується в прямому ефірі велетенська карта з географією та лічильником відвідувачів. Недовгий коридор, на екранах інтерв’ю з учасниками будівельного проекту, гіпсові стіни, зроблені під шист і, нарешті, ліфти Sky Pod. Це, мабуть, один з головних атракционів в усій будівлі. По-перше, ліфт дуже швидкий і підіймається на 102-й поверх менше, ніж за хвилину, а по-друге, замість стінок тут екрани від підлоги та до стелі. Під час підйому на них показують хронологічну історію Нью-Йорка: починаючи з XVI-го століття до наших днів ліса змінюються дерев’яними будовами, потім кам’яними, з’являється сітка вулиць, перші хмарочоси. Лічильник років дозволяє стежити за тим, що відбувається, але навкруги відбувається надто багато усього цікавого! Споруджуються високі будівлі, скайлайн змінюяється кожні декілька секунд. На 3-4 секунди між 1972-м і 2001-м роками мелькають прямо поруч вежі-близнюки, а потім ви як-будто опиняєтесь серед активного будівництва – навколо літають будівельні балки, поверхові перекриття, стіни і ось ви вже усередині добудованого ВТЦ-1 і двері ліфта відчиняються.

Після того, як ви вийшли, вам передусім доведеться пару хвилин почекати наступного відео-шоу – це обов’язковий пункт програми. Усіх запускають у велике вузьке приміщення перед рел’єфною стінкою, на яку упродовж наступних хвилин 3-х під запальну музику проецирують відео про різноманітність Нью-Йорка. У кульмінаційний момент стінка піднімається і ви бачите перед собою Мангеттен з висоти 102-го поверху. Зазвичай у цей момент усі ахають й аплодують. Нарешті, двері відчиняються та ви проходите повз співробітників майданчика, які спробують продати вам додаткову послугу у вигляді айпеда. Його оренда коштує $15 і дозволяє вам, направивши його певним чином, отримати інформацію про те, що ви бачите за вікном. Деякі особливо важливі будівлі автоматично підписуватимуться, 40 з них мають короткі інформаційні відео-роліки. Якщо вас це не цікавить краще відразу проходити повз і не зупинятися для “демонстрації”. Наступний пункт – це фото на пам’ять, потім до нього примонтують вид на будівлю і продаватимуть вам за $30 разом з рамкою. Якщо сфотографувалися – не забудьте забрати квитанцію.

Сходимо вниз на 101-й поверх. Тут невеликий кафетерій, де можуть зробити непоганий бутерброд, але дуже мало сидячих місць, так що намагайтеся зайняти їх якомога раніше. Тут таки є повноцінний бар, де також подають закуски. Ціни – значно вище за середні, але не позамежні для Нью-Йорка. Наприклад, алкогольний коктейль коштує, здається, $15. Спускаємося ще на рівень нижче і ось тут вже все найцікавіше.

Прямо перед вами в підлозі – Sky Portal. Це невелика платформа з телеекранів, куди передається зображення з камер, спрямованих вниз. Це не скляна підлога і тому дух сильно не захоплює, але цікаво. Зазвичай тут проводить час дітвора. Самий час підходити до скла і захоплюватися. Перший вид – на нью-йоркську затоку, Статую Свободи, Гудзон і ближній Нью-Джерсі. Вікна зроблені таким чином, що перед ними можна сидіти не невеликих карнизах, що усі і роблять. Обійти вежу можна повністю по колу. Якщо знайти вільне місце, можна спокійно помедітувати на чарівний краєвид, що відкривається перед вами. До речі, на фотографіях часто бувають видні відблиски від скла, рекомендуємо використовувати поляризаційні фільтри, щоб мінімізувати цей ефект. Найпопулярніша сторона – це, звичайно, північний напрям. Адже ВТЦ знаходиться майже на самому півдні Мангеттена, звідси видно майже весь острів. Приблизно те саме можна було побачити з даху однієї з веж-близнюків, коли вона була відкрита для відвідувачів. Також, тут дуже близькі пам’ятки, що з інших оглядових майданчиків зазвичай видно погано: Мангеттенський і Бруклінський мости, райони Дамбо та Бруклін Хайтс, Вулворт-Білдінг, муніципалітет Нью-Йорка, Статуя Свободи, Джерсі-сіті, міст Верразано, будівля Standard Oil, комплекс Брукфілд-плейс і таке інше. Меморіал 11-го вересня, звичайно, видно прямо внизу.

Ми рекомендуємо відвідати цей майданчик хвилин за 45 до заходу сонця. Тоді можна насолодитися і денним видом, і присмерковим, і нічним, на це потрібно близько 2-х годин. Якщо погода ясна, то захід буде дуже красивим і ви побачите як Нью-Йорк купається в цьому вогняному світлі, повільно занурюючись в сутінки, запалює вогні – місто, яке ніколи не спить.