IATAN логотип

Katz’s Deli

Смаколики КацаЦей культовий нью-йоркський заклад назавжди вплетений в історію міста та Нижнього Іст-Сайду. Відкрито його у 1888-му році братами Айсланд як невеликий заклад харчування для місцевої вже цілком упізнавано єврейської публікі, з вкрапленнями ірландців й італійців – в основному, робочий клас. У 1903-му році співвласником стає дехто Уіллі Катц і це знамените призвище вперше з’являється на вивісці. Двоюрідний брат Уіллі на ім’я Бенні купує долю братів Айсланд, формуя вже остаточно сучасну назву – Смаколики Катца чи Katz’s Delicatessen.

Коли нас питають про “споконвічно нью-йоркську кухню” ми в першу чергу згадуємо саме про Делікатеси Катца. Звичайно, піца в нью-йоркському стилі, бейгли з крім чізом, місцеві різновиди кітайських блюд і багато чого іншого – яскраві гастрономічні представники міської багатонаціональності та адапційності. Але румунський рецепт пастроми (щось накшталт бастурми), що у зміненому виді прижився в Нью-Йорку (і особливо у Катца) в блюді “Сендвіч із пастрамі на житньому хлібі” чи просто “pastrami on rye” лідує у всіх рейтингах популярності.

Цей Делі став популярним як місцевий соціальний клуб, де місцеві збиралися на франкфуртські ковбаски з бобами. Якось співвласник Катца Гаррі Таровські відповів художнику-оформлювачеві на питання про вивеску так: “Просто напиши У Катца і все”. Художник написав як сказали: “У Катца і все”. Ця фраза стала неофіційним лозунгом закладу і красується на фасаді до цього дня. Повний девіз Делі звучить так: “Відправ-ка салямі своєму хлопчині в армію”; “Send a salami to your boy in the army”. Ленні Катц, син Уіллі, й Іззі Таровські, син Гаррі, служили в американській армії під час другої Світової Війни. Батьки відправляли їм продукти, а заразом й замовлення своїх відвідувачів. Ця традиція постачання військовим досі триває.

Katz’s Deli, звісно, дуже популярний в кіно. Найзнаменитіша сцена, знята тут, – це, мабуть, привселюдна симуляція оргазму у фільмі 1989-го року “Коли Гаррі зустрів Саллі” з Мег Райан і Біллі Крісталом. Герой Біллі на ім’я Гаррі хвалився, що може легко розпізнати якщо жінка симулює оргазм, що й перевірила Саллі – дуже провокаційним чином. Столик, за яким проходила їх бесіда, з тих пір позначений спеціальним знаком “Коли Гаррі зустрів Саллі… Сподіваємося ви замовите те ж саме, що й вона! На здоров’я!” – саме цю фразу про таке ж замовлення вимовила літня відвідувачка Делі, коли Саллі, нарешті, досягла кульмінації. Інші фільми, що знімалися тут – “Донні Браско” з Джонні Деппом, “Через Всесвіт” і навіть “Зачарована”.

Процедура оплати у Катца досить незвичайна для сучасного Нью-Йорку. На вході відвідувачеві видається порожній талончик (“тікет”), на якому кухарі або офіціанти позначають усі замовлення. На виході талончик віддається касирові, який рахує повну вартість плюс незмінний податок. Столики уздовж стіни, обвішаної неймовірною кількістю фотографій відомих людей – завсідників закладу, обслуговуються офіціантами. В центрі ж залу – столички, які можна просто займати по бажанню, а їжу в такому разі слід замовляти особисто біля довгої стійки, за якою кухарі здійснюють своє нехитре священодіяння. Майже кожне замовлення супроводжується порцією малосольних і солоних огірків – дуже смачно. Нагадуємо, що якщо ви тут вперше, замовляти рекомендуємо pastrami on rye. Розраховуйте на усю порцію тільки якщо ви дуже голодні, інакше одну канапку можна легко поділити зі супутником. Їжу можна запити пивом. Хорошим вибором буде “Ель Катца”, що вариться винятково для цього Делі однією бруклінською пивоварнею.

Родина Катцей продовжала участь в управлінні кафе до 1988-го року, коли його викупив місцевий ресторанний підприємець на ім’я Мартін Делл. Зараз закладом управляє його онук Джек. Навесні 2015-го року перед адміністрацією стало питання розширення. Є непідтверджена вірогідність, що Катц Делі відкриє філію в Брукліні в 2016-му році. Детальніше читайте запис в нашому блозі.