IATAN логотип

Історія Нью-Йорку

Вступ | Ост-індська компаніяБританське володарюванняАмериканська революціяЕпоха становленняГромадянська війнаМісто емігрантівЕкономічний і технологічний розвитокВійна і післяКінець XX століттяПочаток наших днів

Вступ

З чого розпочинався Нью-Йорк? З комерції. Велика частина європейських колоній в Новому Світі виникла в результаті релігійних і інших гонінь у Світлі Старому. На цьому фоні перші поселенці острова Мангеттен, голландці, виділялися малою зацікавленістю в духовному. Але що привело їх сюди? Боброві шкури. На початку XVII- го століття виробу з бобрових шкур були предметом розкоші в Європі. Генрі Гудзон у своїх невдалих пошуках протоки в Китай примітив біля берегів річки, яку назвав на честь святого Маврикія (майбутня річка Гудзон), безліч бобрів, що акуратно заніс у бортовий журнал. Вже в 1612-му році на території сучасного штату Нью-Йорк почали з’являтися мисливці на бобри, а в 1624 -му було засновано поселення в найпівденнішій точці острова Мана Хата. Це село до 1625 -го року відбудувало оборонний форт і було голосно назване Новий Амстердам.

Ост-індська компанія

Голландське володарювання тривало близько 40 років. Губернатори змінювали один одного, новоутворене місто процвітало: правда, не обійшлося без озброєних зіткнень з індійцями. Особливо відрізнився останній губернатор (директор) Нової Голландії – Петрус Стайвесант. Жорстка людина, він носив дерев’яний протез замість ноги, яку втратив з вини гарматного ядра. При ньому місто розквітло більше колишнього. І саме йому слід дякувати за розсудливість, коли в 1664 -му році на прохання жителів Петрус не став чинити опір значно перевершуючим силам супротивника – британцям, що обклали місто. Стайвесант здав місто новим хазяям і місто не постраждало. Британці назвали його Новий Йоркна на честь молодшого брата короля Чарльза II – герцога Йоркського.

Британське володарювання

Під англійською короною Нью-Йорк продовжував розвиватися, ставши з часом північноамериканським центром борошняного експорту. В кінці 17 -го століття в місті з’явилася перша церква – Святої Трійці. До середини 18 -го – перший ВНЗ – Королівський Коледж, зараз це Колумбійський Університет. До 1765 -го року в місті мешкало 17 тисяч чоловік, на 3 тисячі менше , ніж в найбільшому місті колоній – Філадельфії . Британська адміністрація, звичайно, не усіх влаштовувала. Високі податки без права представляти свої інтереси в парламенті, особливі права для британської армії, яка могла вільно квартироваться в цивільних будинках .Складно сказати , що саме переповнило чашу , але після років напруженої обстановки , колонії , нарешті ,вибухнули повстанням . Після зарахування Декларації Незалежності Сполучених Штатів в Нью-Йорку 9 -го липня 1776 -го року розлючений натовп колоністів зніс в центрі міського парку пам’ятник монархові Георгу 3 -у і зрізувала мідні коронки , що прикрашали огорожу. Переплавлена мідь пішла на кулі в арсенал колоніальної армії.

Американська революція

8 років тривало протистояння, в результаті якого загинуло декілька десятків тисяч чоловік . Майже весь цей час Нью-Йорк був базою британських військових, пережив серйозну пожежу і важкі поневіряння війни. І ось, нарешті, в 1783 -му році, 25 -го листопада настав День Евакуації. Так це свято і називатиметься відтепер. Генерал Джордж Вашингтон зі своєю армією зайняв Нью-Йорк, війна закінчилася і настав час відновлення. Через 6 років Вашингтон вже в ролі політика пройде інавгурацію у будівлі конгресу (колишній мерії) на Волл стрит і стане першим президентом США. А Нью-Йорк – першою американською конституційною столицею.

Епоха становлення

Нью Йорк ще не був самим великим містом країни, ця честь належала Філадельфії, а Пенсильванія була найнаселенішим штатом. Саме тому головну вулицю тільки що відбудованого столичного міста Вашингтон, назвали на честь цього штату. З Нью-Йорка саме у Філадельфію переїхали конгрес і президент на 10 років доки будувалася нинішня столиця . Все змінилося в 1825 -му році, коли дорвали, нарешті, канал Ері (майже 600 км довгої), яке сполучало великі озера на півночі США з річкою Гудзон і, відповідно, Атлантичним океаном . Нью-Йорк тепер став найкрупнішим комерційним хабом через який переправляли товари тисячі торгових фірм і де всякий бажав відкрити своє представництво. Населення Нью-Йорка виросло з 123 тисяч в 1820 -му році до 813 тисяч в 1860-му. Для вирішення проблеми питної води в 1842 -му році був побудований акведук, що доставляв живильний ресурс з штучних гірських озер в 70 км від міста. Залізниця з’єднала Нью-Йорк (нижній Мангеттен) і Гарлем.

Громадянська війна

Хоча північні штати і перемогли в громадянській війні, Нью-Йорк переніс конфлікт дуже важко. Починаючи, наприклад, з найжорстокіших за історію міста безладів в1863 -му році: згідно із законом від призову в армію можна було відкупитися, що означало відправку на фронт лише бідняків, у яких навіть на обмундирування грошей не було. Протести подавили після великих втрат, в основному серед афро-американців, яких багато хто вважав винними в цій війні.

Місто емігрантів

З прискореною індустріалізацією масова імміграція в Штати почалася ще до Громадянської війни. Наприклад, безліч ірландців приїхала в Нью-Йорк в середині 19 -го століття рятуючись від голоду на своїй батьківщині. Разом з ними прибуло дуже багато німців, а згодом південна і східна Європа виявилися джерелами ще більшого числа переселенців. Наприклад, російськомовні євреї бігли з імперії побоюючись погромів, які загрожували стати нормою після вбивства Олександра II в 1881 -му році. Знаменита імміграційна станція відкрилася в 1892 -му році на острові Элліс, змінивши Замок Клінтон, що не справлявся з потоком. Сьогодні приблизно половина населення США може простежити свої корені до цієї будівлі. На початок 20-го століття населення міста збільшилося до 3-х з половиною мільйонів, а до 1930 -гороку зросло ще удвічі Допомогло також і те, що в 1898 -му Нью-Йорк увійшов до сучасних своїх меж, приєднавши до Мангеттену повністю райони: Бронкс, Бруклин, Квінс і Стейтен Айленд.

Економічний і технологічний розвиток

Чи то через велику кількість дешевої робочої сили, чи то від приливу нових і свіжих мізків, чи то від всього разом узятого, Нью-Йорк став крокувати вперед семимильними кроками. У 1878 -му році стали з’являтися телефони, електрифікація почалася в 1880 -х і Бродвей прикрасили електричні ліхтар , естакадне метро (надземне) почало працювати в 1868 -му, а перша підземна станція під мерією відкрилася в 1904 -му році. Музей Метрополітан відкритий в 1870 -му, оперний – в 1883, статуя Свободи з’явилася в нью-йоркскої затоці в 1886 -му році (правда, з 10 -річним запізненням). Вокзал Грэнд Сентрал звели в 1913 -му, найвища будівля планети на наступний 41 рік – Эмпайр Стейт Билдинг -побудували в рекордні терміни, всього за 400 днів і закінчили в травні 1931-го року. Комплекс Рокфеллер-центру, що складається з 13 будівель, включаючи 70-поверховий хмарочос, був добудований до 1940 -го. Нью-Йорк став діловим і фінансовим центром світу з 7 -мільйонним населенням, давно обігнавши Лондон. Не варто забувати проте і про Велику Депресію – біржовий крах жовтня 1929 -го року сильно ударив по робочому класу і не лише. Наступні 10 років країна боролася за право на життя а потім прийшла війна.

Війна і після

Президентові Франкліну Делано Рузвельту дістався нелегкий тягар – бути обраним в 1931 -му році в розпал фінансової кризи, в найважчий для країни час. Потім його переконували балотуватися і обирали ще три рази (єдине виключення з джентльменського правила, що було встановлено ще Джорджем Вашингтоном: більше двох термінів – ні-ні ). У 1945 -му році ФДР помер від хвороби, не дочекавшись закінчення війни і президентом став Гаррі Труман. У Нью-Йорку в цей час, як і в усій країні, було дуже багато бідуючих людей, виросла преступність, з’явилася безліч бездомних, корпорації почали переїжджати за місто, расові і етнічні забобони заважали відновлювати економіку. Незважаючи на будівельний бум 50 -х і успіх різних рухів за права меншин, сексуальних і расових, саме в ті роки сформувався декілька упадницький образ Нью-Йорка. У 1975 -му році місто навіть майже стало банкротом. В цей час, наприклад, Таймз Сквер був не туристичним центром міста, а районом непристойних магазинів, порно-кінотеатрів і нарко-притонів.

Кінець XX століття

Серйозне зростання акцій на ринку нерухомості в 80-х сигналізувало початок економічного підйому, який до 90 -х років позначився вже досить чітко. Виробництво продовжувало падати і йти з міста, але підприємства що вижили, адаптувалися до нових умов ринку. Ріс сектор юридичних і фінансових послуг, комунікацій і сервісної індустрії. У 1990-му році у Нью-Йорка з’явився перший афро-американський мер, а в 1993 -му був обраний Рудольфо Джуліани, який у більшості городян асоціюється з різким зменшенням злочинності в місті. Нью-Йорку вже не потрібний був Бэтман, райони на зразок Гарлема переставали бути небезпечними для білих перехожих і глобалізація торкнулася багатьох історичних районів міста. Зростання цін на нерухомість не припинялося і контингент Вест Вилладжа, Нижнього Ист Сайда, Верхнього Вест Сайда і так далі почав мінятися. У Нью Йорк почався по-справжньому великий приплив туристів, для яких вже була готова рекламна концепція “Великого Яблука” і вражаюча історія диверсифікованого міста, яке таки змогло.

Початок наших днів

Нью-Йорк і весь світ потрясла трагедія 11-го вересня 2001 -го року, яка забрала життя декількох тисяч людей. Місто декілька років скидало з себе пил і уламки від веж ВТЦ, що рухнули, як фізично, так і емоційно. Не можна сказати, що інцидент повністю вичерпаний, але Всесвітній Торговий Центр відбудовується на усіх парах, відкритий меморіал теракту, а в травні 14 -го – музей. Перевірки безпеки на усіх туристичних об’єктах значно посилилися, а на Фінансову Біржу навіть припинили водити екскурсії. Тим не менш місто процвітає, в 2013 -му році його відвідало близько 55 мільйонів туристів і міські готелі рідко заповнені менше, ніж на 90%. Інформаційно-технологічні стартапи відкриваються в районі Юніон Сквер, отримавши підтримку ініціатив колишнього мера Майкла Блумберга. А Біл де Блазіо, що прийшов йому на зміну, бореться за зменшення аварій на дорогах. Ньюйоркці флегматично спостерігають за політикою, переходять на червону з паперовою склянкою кави в руках і дивляться старе кіно на лужку у Брайант-парку. Життя йде своєю чергою, а історія, як завжди, робиться на наших очах.