IATAN логотип

Бродвей та з чим його їдять

Запрошуємо вас на короткий екскурс за лаштунки Бродвею, протягом якого ви дізнаєтесь, як влаштовані театральні компанії Нью-Йорка, що входить в коло завдань Бродвейської Ліги, де придбати дешеві квитки на бродвейське шоу та багато чого іншого.

broadway_theatre_ads

Перш за все, Бродвей – це, як недивно, вулиця в Нью-Йорку. Але навіть мешканці міста, згадуючи її, найчастіше мають на увазі ті квартали, де вогні, натовпи і, звичайно, театри – словом, так званий «Великий Білий Шлях». Що ж таке «бродвейський театр», чим він відрізняється від «позабродвейських»?

Всю правду про Бродвей, ймовірно, не знає ніхто. Особливо, про його внутрішню кухню, закулісні інтриги і ціноутворення. В цьому матеріалі ми, не заглиблюючись в історію, досліджуємо основні факти про ієрархію і структуру нью-йоркського комерційного театрального світу, щоб допомогти вам зорієнтуватися в його темних коридорах всім охочим.

broadway_theatres

Офіційне визначення бродвейського театру можна знайти в контрактах профспілок, найбільша і найголовніша з яких – це «Actors’ Equity Association», яка близько 100 років тому за допомогою страйку домоглася більш-менш сучасних умов для праці акторів. Є дві основні умови: локація і місткість. Бродвейський театр, таким чином, повинен знаходитися в межах наступної області: між 5-ю та 9-ю авеню в частині між 34-ю та 56-ю вулицею, або між 5-ю Авеню і Гудзоном в частині від 56-ї вулиці до 72-ї. Потрібно відзначити, що «театральний район» розуміється більшістю людей більш вузько: десь між 6-ю і 8-ю авеню, між 40-ю та 54-ю вулицями. І, як мінімум, один бродвейський театр (Театр Вів’єн Бомон в Лінкольн-центрі) в цю область не потрапляє, проте з профспілкою не посперечаєшся. Згідно другої умові місткість аудиторії театру повинна бути не менше 500 чоловік. Ці ж критерії використовуються для визначення придатності театру для участі в «Tony Awards».

broadway_musicals

Театрів, які задовольняють обом умовам, на 2015-й рік нараховується 40. Раніше їх було майже 100, але 60-70-ті роки були нещадними щодо Бродвею і Таймз-сквер. 31 театр належить трьом комерційним організаціям, магнатам театральної нерухомості в Нью-Йорку: «Shubert», «Nederlander», «Jujamcyn». Решта розкидана між трьома основними некомерційними утвореннями і відносно дрібними гравцями, в тому числі з-за кордону. Театри, а точніше їхні власники і продюсери, об’єднуються між собою в різні асоціації, які потрібні для централізованих переговорів з профспілками: вже згадуваної акторської асоціацією, профспілками працівників сцени, музикантів, постачальників тощо. Асоціації ці можуть бути загально-американськими, але Нью-Йорк – основний клієнт.

Chicago_Loop_banner

Найбільша така асоціація – це Бродвейська ліга («The Broadway League»), яка небезпідставно називає себе офіційним представником Бродвею в Америці та в світі. Хоча, наприклад, корпорація «Disney», яка володіє одним бродвейським театром, до Ліги не належить і домовляється з профспілками своїми власними силами. Крім згаданих раніше функцій Ліга бореться зі спекулянтами, які занадто завищують вартість квитків; займається «зв’язками з громадськістю», залучаючи мільйони американців до бродвейських постановок; організовує гастролі; підтримує онлайн базу даних «IBDB» (аналог «IMDB» для Бродвею) і не тільки. Але найцікавіше, що вони роблять – це, звичайно, «Tony Awards».

img-tonys-holding_123735560580

Нагорода «Тоні» названа на честь акторки та режисера Антуанетти Перрі і є аналогом кінематографічного премії «Оскар». Вперше її вручили в 1947 році, та зараз вона є однією з найпрестижніших в театральному світі. За перемогу в 24-х основних і декількох спеціальних номінаціях щорічно змагаються десятки бродвейських постановок, актори, режисери, декоратори, освітлювачі, музиканти і не тільки. Та авжеж постановка обов’язково повинна проходити в театрі, визначеному як «бродвейський» – перелік таких публікується комітетом Тоні і звичайно відповідає рекомендаціям «Actors’ Equity Association».

china_doll_al_pacino

Багатьом здається, що на Бродвеї ставлять тільки мюзикли. І хоча американський театр дуже часто буває музичним і більшість постановок саме такі, в останній тиждень жовтня, наприклад, в 10-ку найуспішніших шоу закралися одразу дві п’єси: «Китайська лялька» з Аль Пачіно на 6-му місці та «Мізері» з Брюсом Віллісом на 9-му. А є ще «Тереза Ракін» з Кірою Найтлі і «Старі часи» з Клайвом Оуеном. Згідно зборів, до речі, лідирують не тільки ветерани. Так, «Король лев», звичайно, на першому місці. А вже на другому – мюзикл-новачок «Гамільтон». Обидва твори зібрали приблизно $1,6 млн «брудними» за тиждень (хоча на «Гамільтона» в середньому дорожче квитки).

off_broadway_theatre

Зрозуміло, 40 бродвейськими театрами Нью-Йорк не обмежується. Тут є безліч інших опцій. У 50-х роках для протистояння комерційному світу Бродвею з’явилось поняття Off-Бродвею або «позабродвейського» театру. Акторська профспілка має визначення і для нього, яке насправді зводиться до заперечення Бродвею: місткість менше 500 чоловік і розташування поза офіційними межами театрального району. Іноді ще додають умову про мінімальну кількість в 100 місць для аудиторії. Театри Бродвею теж здебільшого комерційні, але далеко не всі боряться за понад-доходи на шкоду любові до мистецтва. Досить часто постановки, в тому числі, музичні після кількох років «життя» в невеликому театрі переїжджають на Бродвей. Це трапляється, коли продюсери або інвестори починають вірити в комерційний успіх шоу, вкладають в нього кошти самостійно або передають права на постановку.

Це вже дещо інший світ, але зі схожими правилами. Тут свої асоціації, свої нагороди, дешевше квитки і менше зарплати (але за домовленістю з тими ж профспілками). Тут, мабуть, більший відсоток п’єс, а не мюзиклів, і взагалі ставляться складніші речі. В Off-Бродвей, наприклад, можна побачити афганського ветерана-жінку, яка заліковує фізіологічні та психологічні травми (п’єса «Потворна кістка»). Або потрапити на історію про полонених в ліберійській громадянській війні. Або ж здивуватися п’єсі по фільму Хічкока «39 сходинок». Проте глибше занурення в світ авангарду для знавців та театралів обіцяє Off-Off-Бродвей або «зовсім-поза-бродвейські театри».

L-R-Amelia-Workman-Lucas-Steele-Amber-Gray-Phillipa-Soo-Gelsey-Bell-Dave-Malloy-far-right

Визначення Off-Оff-Бродвею – це «авангард». Тут зали вміщують набагато менше, ніж 100 чоловік. Власне, «зал» іноді буває просто квартирою (де відбувається дія в різних кімнатах одночасно), підвалом (де стільці для пари десятків глядачів розставлені як завгодно) або звичайним кафе як «Café Cino» в 60-х. Ціни на квитки тут ну дуже дешеві, а іноді плата за вхід взагалі відсутня як і реклама (крім хенд-мейд афіш на парканах). Аматорські постановки конкурують в цій категорії з некомерційними професійними. В Оff-Оff-театрах вже досить часто не використовується профспілкова праця. У цій категорії восени 2015-го року продемонструють такі п’єси:

  • «Майбуття» про Аду Лавлес, або «п’єса для мізкуватих»;
  • Соло-п’єса з назвою «Мій син офіціант: єврейська трагедія»;
  • П’єса «Зі столу: розповідь про посереднього сток-брокера»;
  • П’єса «Шекспір в космосі» авторства азербайджанського віце-прем’єр-міністра Єльчина Єфендієва;
  • Збірка театральних нарисів від нью-йоркських нео-футуристів під назвою «Дитина може осліпнути від занадто яскравого світла» тощо.

Про рекомендації щодо бродвейських шоу на кінець 2015-го року можна прочитати в нашому блозі (ми намагаємось якомога частіше оновлювати такі короткі дайджести).

tkts_banner

Купувати квитки на будь-які шоу нескладно онлайн, головне – зробити це заздалегідь, якщо якась вам припала до душі популярна постановка. Звернутися можна, наприклад, до порталу www.broadway.com (не плутайте з broadway.org – сайтом Бродвейської Ліги), який допоможе вибрати шоу та оплатити квитки.

Особисто купити квитки можна, зрозуміло, в касах театру, які зазвичай відкриваються о 10:00. Але значну знижку можна отримати в спеціальних касах «TKTS», наприклад, на Таймз сквер. Вони знаходяться в північній частині площі на рівні 47-ї вулиці під червоними сходинками. Для вечірніх шоу вони відкриті зазвичай з 15:00, а черга починає збиратися ще раніше, отже потрібно бути готовим до кількагодинного очікування.

DSC_2338

Деякі театри відпускають так звані «Rush» квитки, а також «стоячі квитки» (Standing Room Only) у день вистави. В такому випадку краще зателефонувати в театр і з’ясувати поточну ситуацію, але ось деякі рекомендації від журналу «Playbill»:

  • На «Аладдіна» можна потрапити, якщо записатися в їхні каси на лотерею за 2,5 години до початку. Десь через 30 хвилин або годину переможці зможуть придбати до 2-х квитків в одні руки за $30.
  • Такий самий принцип на «Гамільтоні», але квитки тут коштують $10, а ті, хто програв у лотереї, мають можливість зіграти ще раз вже на стоячі місця за $40.
  • Театр «Амбасадор», де вже 12 років ставлять мюзикл «Чикаго», з ранку починає продавати квитки на вечір того ж дня по $37 (крім субот). А якщо шоу розпродано, то стоячі місця віддають за $27.
  • «Терезу Ракін» можна подивитися по студентському документу за півціни якщо вдасться взяти квиток за 30 хвилин до початку.
Більш детальну інформацію шукайте на playbill.com.

Hiptix

Перераховані вище способи отримання квитків на бродвейське шоу зі знижкою все-таки передбачають певну ступінь терпіння, володіння вільним часом та готовністю до черг та штовхань. Тому ми пропонуємо більш приємні сценарії.

Можна пошукати квитки зі знижкою в інтернеті, наприклад, на сайті www.theatermania.com. Або ж записатися в спеціальні онлайн-клуби, як «HipTix» (для вистав компанії «Roundabout»), «HitShowClub» або «Playbill Club». Членство може бути безкоштовним або передбачати одноразову чи помісячну платіжку. За ці гроші ви отримуєте доступ до особливої розсилки, а іноді – до попереднього продажу квитків зі знижкою (не більше 50%). Тут, звичайно, все залежить від того, як часто ви плануєте «ходити на Бродвей», де згодні сидіти і що дивитися. Але якщо ви правильно поставитесь до цього питання, вам буде відносно легко долучитися до бродвейської культури без надмірних витрат.

На цій високій ноті наш далеко неповний огляд бродвейських театрів завершений. Залишаємо за собою право вносити доповнення і виправлення, адже Бродвей – як і сам Нью-Йорк – багатогранний і неосяжний.