IATAN логотип

Пневматична пошта

Пневматична пошта майбутнього

Деякі технології минулого нагадують, швидше, наукову фантастику. Наприклад, незважаючи на останній сезон серіалу “Білий комірець”, думаючи про систему пневматичної пошти більшість напевно швидше згадає “5-й елемент”, фільм з нью-йоркського майбутнього, де Корбан Даллас отримав декілька важливих листів поспіль. А, проте, складна багатовузлова мережа труб для передачі повідомлень і невеликих об’єктів використовувалася в Нью-Йорку вже з кінця XIX-го століття.

Пневматична трубаТака мережа функціонує за рахунок компресорів (що спочатку працювали на парових двигунах, потім на електриці), які створюють тиск повітря, виштовхуючи чи засмоктуючи зміст приєднаної труби. Це робить можливою передачу об’єктів (зазвичай спеціальних змащених олією капсул) на великі відстані практично через повітря, тобто пневматично. Нью-йоркська мережа не була найбільшою або найстарішою. У Берліні, наприклад, систему ввели в 1865-му році та її пікова протяжність досягала 400 км; у Парижі – 467 км і використовувалася з того ж часу аж по 1984 р. Запуск в Нью-Йорку відбувся через 4 роки після Філадельфії, в 1897-му році, зате розмір капсул тут був дуже великим: приблизно 60 сантиметрів на 20 в діаметрі. Це дозволяло переслати навіть живого кота, що було виконано мінімум двічі (один раз для сміху, інший – для термінової доставки до ветеринара).

Схема пневматичної поштової системи Нью-ЙоркуПневматична пошта сполучала вузлові поштові станції в Мангеттені та навіть у Бруклині (одна труба проходила по Бруклинському мосту). Швидкість передачі капсул досягала 50 км/год. Тобто з главпочтампту на 33-й вулиці до Гарлема листа доходили за 15-20 хвилин. Протяжність мережі складала 44 км, а потік досягав 95 тисяч листів щоденно – приблизно третина усієї циркуляції по місту. У 1918 році федеральний уряд порахував, що експлуатація пневматичної системи обходиться в 17 тисяч доларів за милю (1.6 км) в рік. Було прийнято рішення використати дешевший і ще більш інноваційний вид доставки пошти: автомобіль. У 1922-му систему в Нью-Йорку як-будто відродили, але протягнула вона тільки до 1953-го року.

Нью-йоркська бібліотека використовує пневматичну поштуЗараз залишків минулої величі майже не збереглося. Без адекватного змісту велика частина пневмотруб прогнила або була знищена під час ремонту та будівництва. Деякі організації, передусім банки і бібліотеки, продовжують використовувати пневматичну службу доставки усередині своїх приміщень. Наприклад, гуманітарна гілка нью-йоркської бібліотеки в головній будівлі на 5-й Авеню використовує такі міні-капсули, що переносять замовлення читача бібліотекареві 7-ма поверхами книжкових полиць нижче. Книги доставляються вгору за допомогою вертикального конвейєра. Але ніщо не поб’є острів Рузвельта, що в Нью-Йорку між Мангеттеном і Квінсом: тут майже ніколи не буває поганого запаху і шуму від сміттєвих вантажівок оскільки усі сміттєзбірники у будинках сполучені зі “звалищем” за допомогою шведської пневматичної системи! Оце вже й справді технологія майбутнього!

Be the first to leave a comment. Don’t be shy.

Join the Discussion

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>